Producenci
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa do paczkomatów Inpost, automatów paczkowych Orlen oraz DPD Pickup od 140 zł!
Darmowa dostawa (Paczkomaty Inpost) już od 140,00 zł.

Suplementy diety dla psa - czy Twój pupil ich potrzebuje?

Psy to dla wielu osób pełnoprawni członkowie rodziny. Dbamy o nie, staramy się zapewnić im odpowiednie wyzwania intelektualne, angażujące zabawki i sprawić, by po prostu były szczęśliwe. Odpowiedzialny opiekun/opiekunka zwierzęcia musi pamiętać, że w zdrowym psim ciele zdrowy duch, a o zdrowie najlepiej zadbać, wybierając wartościową dietę.

Czym są suplementy dla psa?

Zawartość odpowiednich mikro i makroelementów w diecie to kluczowa sprawa. Gdy nie dostarczamy psu wszystkich wartości odżywczych problemy ze zdrowiem będą tylko kwestią czasu. Suplementy dla psa to preparaty, które mają na celu uzupełnić dietę, likwidując ewentualne niedobory. Nierzadko zdarza się, że budzące podejrzenia zachowanie zwierzaka wynika właśnie z owych braków. Niezrównoważona dieta odbija się na kondycji kości i stawów, działaniu układu pokarmowego, nerwowego i moczowego, funkcjonowaniu wątroby i trzustki. Źle skomponowana dieta, uboga w potrzebne mikro i makroelementy skutkuje też słabą kondycją skóry i sierści.

Dostępne na rynku suplementy dla psa

Na rynku dostaniemy suplementy dla psów w formie tabletek, kapsułek, płynów i proszków. Co znajdziemy w ich składzie? Jak można się domyślić, panuje tu duża różnorodność. W końcu podawanie suplementów dla psa ma sens tylko wtedy, jeśli preparat jest rzeczywiście dopasowany do psich potrzeb. Z suplementami dostarczymy np. psu dawkę kwasów tłuszczowych Omega-3 i -6, L-Karnitynę, przeciwutleniacze, L-Metioninę, różnorodne witaminy oraz substancje nakierowane na wsparcie konkretnych układów, jak np. enzymy trawienne czy immunoglobulinę wspierającą układ odpornościowy.

Czy każdy pies potrzebuje suplementów?

Prawidłowo skomponowana dieta, a więc taka, która jest pełnowartościowa i zbilansowana, powinna zapewnić zdrowemu psu wszystko, czego potrzebuje jego organizm. Jeśli więc postawiliśmy na jakościową karmę, zdrowy pies będzie czerpał z niej niezbędne witaminy i minerały. Niestety w wielu przypadkach nie mamy do czynienia z taką idealną sytuacją. Przyczyną nie muszą być wcale błędy opiekuna/opiekunki. Czasem ewentualne braki w diecie wynikają po prostu ze zwiększonego zapotrzebowania psa na dany składnik. Oto przykłady takich sytuacji:

  1. zwierzak jest w wieku szczenięcym i szybko rośnie

Intensywny wzrost psiaka to spore wyzwanie dla jego układu ruchu, szczególnie jeśli mamy do czynienia z dużymi rasami. Odpowiednie suplementy wspomogą rozwój kości i stawów.

  1. suczka jest w ciąży/karmi

To wyczerpujący czas, podczas którego warto wesprzeć organizm psiej mamy.

  1. pies ma określone potrzeby zdrowotne

Psy, podobnie jak ludzie, mogą mieć tendencję do rozwoju różnorodnych schorzeń. W takich sytuacjach lekarz/lekarka weterynarii może polecić nam stosowanie odpowiedniego suplementu. Bywa też, że zwierzak cierpi już na określone problemy. Wtedy suplementy dla psa stają się ważnym wsparciem w leczeniu i rekonwalescencji.

Jak widać suplementy dla psów mogą być odpowiednią opcją zarówno dla zdrowych zwierzaków, jak i dla czworonogów z problemami zdrowotnymi. Po suplementację sięgają nierzadko także osoby, które samodzielnie gotują dla swoich pupili. Nie zapominajmy także o alergiach. Psy, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na różnorodne uczulenia. Najczęściej są to alergie dotykowe i pokarmowe. Również wtedy zbawienne mogą okazać się suplementy witaminowe i minerałowe.

Suplementy dla psa - czy powinny znaleźć się w diecie Twojego pupila?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie należy traktować suplementów diety dla psa jako remedium na wszystkie problemy. Ich podawanie ma sens tylko wtedy, gdy pupilowi rzeczywiście brakuje danych składników i trzeba je dodatkowo dostarczyć do organizmu. Minerały i witaminy, chociaż są niezwykle cenne dla zdrowia czworonoga, można przedawkować. Nie są to więc "smaczki", które możemy podawać zwierzakowi dowolnie, według własnego uznania.

Jako że spędzamy z naszym czworonogiem najwięcej czasu, to my prawdopodobnie pierwsi zauważymy niepokojące objawy czy zmiany w zachowaniu. Zanim z pomocą internetu wysnujemy własne wnioski i zaczniemy wybierać suplementy, które według nas poprawią samopoczucie zwierzaka, skonsultujmy się z lekarzem weterynarii. Specjalista przeprowadzi z nami wywiad, zbada zwierzaka i zleci ewentualne badania. Na tej podstawie doradzi nam najlepsze preparaty oraz zaleci optymalne dawkowanie.

Suplementy mogą stanowić cenne uzupełnienie codziennej diety i tak należy je traktować - jako dodatek. Podstawą pozostaje zbilansowana, dopasowana do potrzeb konkretnego psa dieta i aktywność fizyczna. Niemniej jednak wdrożenie właściwych preparatów pod okiem weterynarza może znacznie poprawić codzienny komfort czworonoga i uchronić go przed poważniejszymi problemami ze zdrowiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl