Producenci
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa do paczkomatów Inpost, automatów paczkowych Orlen oraz DPD Pickup od 140 zł!
Darmowa dostawa (Paczkomaty Inpost) już od 140,00 zł.

Środki na odrobaczanie dla psa - poznaj popularne warianty

Pasożyty, które zagrażają psom, można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze to np. pchły, nużeńce i kleszcze. Druga grupa to robaki, które pozostają w ukryciu i bytują w organizmie pupila. Czasem dają o sobie znać w wyraźny sposób. W niektórych przypadkach objawy bywają jednak niecharakterystyczne i tylko badania, a następnie dobrze dobrane środki na odrobaczanie mogą rozwiązać problemy.

Gdy robaki zaatakują Twojego psiaka

Pasożyty rozwijają się w kilku stadiach. Każde z nich ma nieco inne objawy. Czasem robaki rozwijają się i bezobjawowo. W końcu dają o sobie znać, powodując dolegliwości głównie ze strony układu pokarmowego. U psa mogą pojawić się biegunki, wymioty i wzdęcia. Na tym nie koniec. Część pasożytów może powodować objawy o charakterze neurologicznym. Zakażony psiak ma wtedy problemy z równowagą, a opiekun/ka dostrzec może zmiany w zachowaniu. Niekiedy psy zakażone pasożytami cierpią na duszności i uciążliwy kaszel. Dzieje się tak, gdy larwa znajduje się np. w płucach. Jedno jest więc pewne - pasożyty to dla psa nic przyjemnego. W dodatku robaki mogą przenieść się ze zwierzęcia na człowieka. Podanie środka odrobaczającego to najłatwiejszy sposób na uporanie się z problemem, bo możemy to zrobić w domowym zaciszu i bez konieczności stresowania psa. Na rynku znajdziemy:

  1. tabletki

To zdecydowanie najpopularniejszy sposób na odrobaczanie. Wyróżnia się dużą skutecznością, wygodą i długim czasem działania.

  1. preparaty spot-on

Mają formę kropli i podaje się je podobnie jak środki na kleszcze i pchły. Taka opcja jest wybierana, gdy z jakiegoś powodu pies nie może przyjąć tabletki.

  1. pasty

Przeważnie podaje się je bardzo młodym psom lub pieskom miniaturowym.

 

Jakie pasożyty zwalczają tabletki dla psa na odrobaczenie?

Niestety nie ma skutecznego sposobu na to, by w stu procentach uchronić psa przed ryzykownymi sytuacjami. Nawet jeśli troskliwie dbamy o pupila, wystarczy jeden spacer, by przeniósł on na łapach larwy, które później trafią do układu pokarmowego (np. podczas wylizywania łap). To dlatego nawet jeśli psiak nie wykazuje wyżej opisanych zachowań, należy stosować profilaktykę i regularnie podawać tabletki na odrobaczanie. Dokładny sposób i zakres działania takich preparatów zależy od konkretnego produktu. Standardowe rozwiązania zabezpieczają psy przed np.

  1. nicieniami;
  2. tasiemcami;
  3. Giardia spp.;
  4. glistami;
  5. tęgoryjcami;
  6. włosogłówkami.

W opisie producenta powinna znajdować się informacja, czy lek działa na dorosłe osobniki czy na postaci larwalne oraz w jakiej dawce podać preparat, by osiągnąć spodziewane efekty.

 

 Tabletka na odrobaczenie psa - co z psimi niejadkami?

Wiele zwierzaków niechętnie przyjmuje leki. Opiekunowie i opiekunki próbują wtedy różnych sposobów, by ukryć preparat w pożywieniu lub w wodzie zwierzaka. Na szczęście niektóre rozwiązania nie wymagają od nas specjalnego postępowania. Obecnie dość łatwo można znaleźć skuteczne tabletki na odrobaczanie psa, mające formę smakowitych kąsków. Za przykład może posłużyć tu VETOQUINOL Drontal. Poszczególne kąski mają nie tylko uroczy kształt kosteczek, ale też posiadają mięsny aromat. Podanie preparatu przypomina więc podanie pupilowi smaczka.

 

Czy regularne odrobaczanie psa zawsze jest konieczne?

Mimo tego, że preparaty na odrobaczanie są bezpieczne, przed podaniem ich psu należy upewnić się, czy naszego pupila nie dotyczą przeciwwskazania. Pies może być np. zbyt młody - przeważnie tabletki tego typu przeznaczone są dla szczeniaków powyżej kilku tygodni życia. Nie poleca się podawać leku pupilkom w ciąży. Każdorazowo zapoznajmy się z ulotką i upewnijmy się również, czy preparat nie wykazuje interakcji z innymi lekami przyjmowanymi przez psa.

 

Jak często podawać tabletki na odrobaczenie psa?

Każdy lek posiada zalecenia sformułowane przez producenta. Mówią one m.in. o tym, jak długo działa tabletka i kiedy należy podać kolejną. Przeważnie pies zostaje zabezpieczony na trzy miesiące. Po tym czasie należy powtórzyć kurację. Zalecenia te mogą różnić się, jeśli mamy do czynienia ze zwierzęciem pracującym, w domu przebywają małe dzieci lub osoby z ograniczoną odpornością. W takich sytuacjach poleca się odrobaczać zwierzę nawet 12 razy w ciągu roku.

 

Badania profilaktyczne

Co jakiś czas należy też profilaktycznie wykonać badanie kału. To najlepszy sposób nie tylko na wykrycie pasożytów wewnętrznych. W ten sposób można zdiagnozować również różnorodne infekcje o podłożu bakteryjnym i wirusowym, a także zaburzenia wchłaniania i trawienia. Jeśli zauważymy niepokojące objawy w postaci krwi w kale czy zmianę jego konsystencji, badanie należy wykonać jak najszybciej. U zdrowych psów zaleca się wykonać analizę kału raz do roku. Tabletki na odrobaczenie psa działają bowiem nie na wszystkie, tylko na najczęstsze pasożyty. Zdarza się, że dopiero po badaniu specjalista/tka może zalecić odpowiednią formę odrobaczania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl