Dbanie o zdrowie kota powinno oznaczać m.in. gotowość do tego, by dopasowywać się do zmieniających się z wiekiem potrzeb mruczka. Jedną z rzeczy, którą powinien zrobić troskliwy opiekun, jest zapewnienie zwierzęciu codziennego komfortu. Ten drastycznie spada, gdy kot zaczyna cierpieć na problemy ze stawami.
Gdy kotom zaczynają doskwierać stawy
Koty to zwierzęta poruszające się z niezwykłą gracją. Ich płynne ruchy zachwycają, a umiejętność balansowania ciałem w przedziwnych miejscach czasem wprawia w osłupienie lub bawi. Niestety postępujący wiek bardzo często doprowadza do problemów z mobilnością. Aż 9 na 10 kotów powyżej 12 roku życia cierpi na choroby zwyrodnieniowe stawów. W ich wyniku kotu trudniej jest się poruszać. Przeszkodą jest nie tylko sztywność stawów, ale też i dolegliwości bólowe.
Opiekunowie starszych zwierzaków przyzwyczajają się do tego, że zwierzę przestaje być tak ruchliwe i skore do zabawy jak kiedyś. Trzeba pamiętać, że pod mniejszą aktywnością czasem kryje się właśnie zwyrodnienie stawów. Zrzucanie niechęci do zabawy i ogólnie ruchu na karb starości może być dużym błędem. Wszelkie zmiany zachowania kota zawsze powinny nas zaalarmować i skłonić do odwiedzenia kliniki weterynaryjnej.
Co możesz zrobić, by zadbać o stawy swojego pupila?
Przede wszystkim dieta. To za jej pośrednictwem możemy w widoczny sposób wpływać na stan zdrowia naszych zwierząt i ich codzienny komfort. Jak najwcześniej należy zadbać o to, by żywienie było zbilansowane i bogate we wszystkie potrzebne dla kociego organizmu substancje odżywcze.
Gdy mowa o żywieniu trzeba wspomnieć o tym, jak ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała pupila. Każdy nadprogramowy kilogram to dodatkowe obciążenie dla stawów. Taki długotrwały stan z czasem powoduje zmiany zwyrodnieniowe i deformacje. Jednym z istotnych kroków, które możemy podjąć, by zabezpieczyć kota przed przyszłymi problemami ze zdrowiem jest więc nieprzesadzanie z ilością jedzenia.
Kolejną ważną kwestią jest ruch. Każdy kot ma inne pokłady energii i stan zdrowia, dlatego dawkę aktywności powinniśmy dopasować do możliwości konkretnego pupila. Codzienna zabawa z udziałem ulubionych przedmiotów polepsza samopoczucie kota oraz wzmacnia układ mięśniowo-szkieletowy, w tym także stawy.
Suplementy na stawy dla kota - czy to czas na karmę uzupełniającą?
Dobrze dobraną suplementację możemy wdrożyć jeszcze zanim pojawią się widoczne problemy ze stawami. Już sama nadwaga lub postępujący wiek powinny skłonić nas do wzmocnienia chrząstki stawowej dodatkowymi preparatami. Powinniśmy to jednak robić pod okiem weterynarza.
Suplementy diety na stawy dla kotów sprawdzą się także później, gdy zmiany już się pojawiły. Taka karma uzupełniająca często zalecana jest zwierzętom, u których wykryto chorobę zwyrodnieniową stawów. Jej podawanie nie jest uciążliwe, bo przeważnie wystarczy jeden kąsek dziennie. Regularność jest głównym warunkiem, by pojawiły się oczekiwane rezultaty suplementacji. Dobrze dobrany preparat, bogaty w sprawdzone substancje o dowiedzionej skutecznością mogą spowolnić dalszą degradację chrząstki stawowej i tym samym przynieść zwierzakowi ulgę.
Jak wybierać witaminy i suplementy dla kotów na stawy?
By mieć pewność, że nasz wybór padł na odpowiedni preparat, musimy zwrócić uwagę na takie kwestie jak skład. Warto poszukać produktów, zawierających przetestowane i skuteczne składniki. Pozytywnie na zdrowie stawów wpływa np.:
- kwas hialuronowy
Jest naturalnym składnikiem mazi stawowej. Ochrania staw i odżywia chrząstkę stawową. Gdy w organizmie na skutek starzenia pojawiają się deficyty kwasu hialuronowego, u kota zauważymy zmniejszoną mobilność. Zwierzę może cierpieć też wtedy na dolegliwości bólowe. Kwas hialuronowy podaje się zarówno przy leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów, jak też podczas rekonwalescencji po urazach.
- glukozamina
Organizm sam ją wytwarza (bierze ona udział w budowie chrząstek), ale jeśli chcemy wzmocnić stawy, warto suplementować glukozaminę. Regularnie zażywana łagodzi ból, zmniejsza sztywność stawu. Poleca się ją zażywać także wtedy, gdy np. chcemy przyspieszyć gojenie urazów stawów.
- chondroityna
Usprawnia proces tworzenia tkanki chrzęstnej i działa przeciwzapalnie. Pozytywnie wpływa na kondycję stawów, zwiększając ich wytrzymałość i elastyczność. Skutecznie łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej stawów u ludzi i zwierząt.
- MSM
Metylosulfonylometan, czyli siarka organiczna, bierze udział w syntezie kolagenu. To istotny minerał w kocim organizmie, bo ma znaczenie detoksykujące, odbudowujące i anaboliczne. Dla stawów ważne jest to, że MSM bierze udział w syntezie tkanki łącznej i kolagenu. Ma więc duże znaczenie w leczeniu i profilaktyce stawów.
Codzienne przyjmowanie suplementów na stawy dla kota, które zawierają wyżej wspomniane składniki z czasem przynoszą ulgę zwierzęciu. Ważne jest także ich znaczenie profilaktyczne - preparaty takie chronią stawy przed dalszymi zmianami zwyrodnieniowymi i opóźniają degenerację stawów. To dlatego ich podawanie, obok zbilansowanej diety i utrzymywania optymalnej masy ciała zwierzęcia, jest ważnym przejawem troski o układ ruchu kota.