Producenci

W jaki sposób dbać o psie stawy?

Pupil niestety nie powie nam, że coś go boli, dlatego warto go obserwować, a gdy pojawi się coś niepokojącego, skonsultować się z weterynarzem. Jak samodzielnie możemy poznać, że pies może mieć dolegliwości ze strony stawów i co zrobić, by ograniczyć ryzyko tego typu schorzeń?

Rozpoznanie problemów ze stawami

Zaalarmować powinna nas sytuacja, gdy pies stara się odciążać łapę lub po prostu kuleje. W przypadku chorych stawów łapka może spuchnąć i stać się gorąca. Czasem objawy są nieco bardziej dyskretne. Zwierzę może podnosić się z ciężarem, a podczas ruchu dostrzeżemy pewną sztywność. Na bóle stawów może też wskazywać mniejsza chęć do zabawy i osowiałość. Warto zaznaczyć, że nie zawsze pilna obserwacja psa wystarczy - problemy ze stawami mogą początkowo być niezauważalne i dać o sobie znać, dopiero gdy pojawi się poważniejsze zapalenie i zwyrodnienie. Aby zrealizować kompleksową diagnostykę stawów, weterynarz może zlecić badania krwi. Przeprowadzone zostanie też badanie zdolności motorycznej i zweryfikowanie mobilności poszczególnych stawów. Często potrzebne jest też wykonanie zdjęć rentgenowskich.

Suplementy na stawy dla psa

Można wyróżnić kilka metod leczenia problemów z psimi stawami. Do najnowocześniejszych zaliczymy np. podawanie psu miejscowo komórek macierzystych, osocza czy kwasu hialuronowego, będącego ważnym składnikiem płynu stawowego. Aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości, weterynarz może zalecić leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Jak w przypadku większości schorzeń, tak i tutaj warto przeciwdziałać problemom, zamiast je leczyć. Podstawą powinna być zdrowa, zbilansowana dieta oraz utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Nadwaga to duże obciążenie dla stawów, toteż dodatkowe kilogramy u pupila zwiększają ryzyko pojawienia się dolegliwości ze strony układu kostno-szkieletowego. W utrzymaniu optymalnych gabarytów oprócz dobrej diety pomoże nam też odpowiednia, codzienna dawka ruchu. Najlepiej, żeby poziom aktywności fizycznej był dopasowany do kondycji zdrowotnej i wieku czworonoga.

W wielu przypadkach dobrym pomysłem może okazać się też uwzględnienie w diecie odpowiednich suplementów i witamin. Ich zadaniem jest:

  1. wspomaganie metabolizmu chrząstki stawowej;
  2. poprawka codziennego komfortu psa i zapewnienie mu prawidłowej mobilności;
  3. ograniczenie stanów zapalnych i dolegliwości bólowych;
  4. przyspieszenie regeneracji po różnorodnych urazach;
  5. wsparcie w regeneracji po zabiegach ortopedycznych;
  6. wsparcie leczenia takich zmian jak dysplazja stawów czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Preparaty mogą być w formie syropu, tabletek, czy smakowitych kąsków. Na rynku znajdziemy warianty, które z powodzeniem można stosować u psów w różnym wieku - zarówno u starszych pupili, jak i u szczeniaków w okresie intensywnego wzrostu.

Jakie składniki powinny zawierać dobre suplementy na psie stawy?

Zanim wybierzemy konkretny preparat, dokładnie zapoznajmy się z jego składem. W sprawdzonych suplementach na stawy dla psa znajdziemy m.in. odpowiednie witaminy. W przypadku stawów pomocne mogą okazać się witaminy E i C. Mają właściwości przeciwutleniające i wspomagają produkcję kolagenu.

Nierzadko suplementy na stawy zawierają też glukozaminę, będącą budulcem tkanek, także tych stawowych. Gdy jest jej za mało, chrząstka niszczeje, a z czasem pojawić się mogą stany zapalne. Na zmniejszenie dolegliwości bólowych wpływać może też taki komponent jak czarci pazur. To roślina o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Działa przeciwreumatycznie i udowodniono jej działanie w leczeniu osteoartrozy.

Metabolizm chrząstki stawowej wesprze kolagen. Przykładowo w takim suplemencie diety jak Fledaxin Advanced spotkamy się z jego bioaktywną postacią, posiadającą odporność na trawienie w żołądku. Na działanie psich stawów pozytywny wpływ ma też chondroityna. To związek, który naturalnie występuje w ludzkich i zwierzęcych tkankach łącznych, a jego zadaniem jest m.in. usprawnianie amortyzacji stawu podczas ruchu. Producenci specjalizujący się w psich suplementach często łączą chondroitynę z wcześniej wspomnianym kwasem hialuronowym, witaminą C i glukozaminą. Przykładem preparatu, w którym znajdziemy wszystkie te składniki jest np. Arthrohard.

Czy suplementy na stawy dla psa to odpowiednie rozwiązanie dla Twojego pupila?

Artroza u psów uznawana jest za chorobę cywilizacyjną - szacuje się, że problemy ze stawami dotyczą co piątego psa. W dodatku niemal połowa zachorowań na zwyrodnienie stawów wynika z genetycznych uwarunkowań. Zdecydowanie warto więc jak najwcześniej zadbać o stawy swojego psiaka i zapewnić pupilowi jak najdłuższe życie bez bólu. Najlepsze efekty osiągniemy, jeśli zatroszczymy się o układ ruchu czworonoga w kompleksowy sposób. Oprócz regularnego ruchu, dbania o optymalną wagę i zbilansowaną dietę warto pamiętać o profesjonalnej suplementacji wprowadzonej pod okiem weterynarza. Podczas wizyty u specjalisty dowiemy się więcej o kondycji stawów psa oraz poznamy preparaty, dopasowane do potrzeb konkretnego czworonoga.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl